Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kraj pracuje na zavedení autobusů na Ještědku, plány kříží rekonstrukce silnice

28. 06. 2022

O zavedení autobusové dopravy z libereckého Horního Hanychova k horské chatě Ještědka pod vrcholem Ještědu usilují Liberecký kraj a společnost KORID LK, která v kraji koordinuje hromadnou dopravu. Turistická linka by měla sloužit jako náhradní doprava po dobu, kdy bude mimo provoz lanovka na Ještěd. 

„Podnikáme kroky potřebné k zahájení provozu. Jedná se o vybudování zastávky, kde je potřeba jednat s vlastníky dotčených pozemků, odborem dopravy statutárního města Liberce a dopravním inspektorátem Policie České republiky. Byla již upřesněna podoba řešení otočky u Ještědky a zároveň se zabýváme bezpečností provozu při průjezdu autobusu kolem Vířivých kamenů,“ sdělil Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy.

Linku by bylo teoreticky možné provizorně zavést v horizontu několika týdnů. Komplikace by však přinesla aktuálně trvající rekonstrukce silnice číslo III/2784 ze Světlé pod Ještědem na Výpřež, kde by autobusy ve směru z Horního Hanychova odbočovaly na cestu k Ještědce.

„Právě na Výpřeži řídí dopravu semafor a ve směru od Horního Hanychova se tvoří kolony. V nich by zůstávaly autobusy stát. Proto jsme se rozhodli, že bude vhodné projekt připravit pečlivě pro letní sezonu na příští rok, kdy bude rekonstrukce této dopravní tepny mezi Libercem a Podještědím hotová,“ doplnil Sviták.

Na trasu mají vyjíždět devítimetrové autobusy, které by vyrážely na cestu od konečné tramvajové stanice v Hanychově. Četnost linek bude podle zájmu cestujících. O ceně jízdného se zatím jedná, půjde ale o nedotovanou linku, která si na sebe musí vydělat.

 

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419