Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Ze Sýkořic do Žlábku po novém povrchu, rekonstrukce začne ještě letos

19. 05. 2021

Kraj již vybral firmu, která provede kompletní rekonstrukci silnice III/2825 v úseku Sýkořice–Podtýn–Žernov–Žlábek. Stavba vyjde celkem na 42 milionů korun bez DPH. Hotovo by mohlo být ještě letos.  

„V současné době je komunikace na samé hranici životnosti. Největší problémy jsou četné výtluky, vyjeté koleje, zatékání do komunikace a také zanesené propustky. Rekonstrukce je tak více než nutná. Kdybychom v minulosti nemuseli zdlouhavě řešit stavební povolení s majiteli pozemků, mohlo se s rekonstrukcí začít již mnohem dřív. Smlouvu o projektové dokumentaci jsme podepsali již na konci roku 2016,“ uvedl statutární náměstek Jan Sviták.

Opravovaný úsek měří celkem 4,5 kilometru. Firma kromě výměny povrchu silnice obnoví propustky a příkopy, upraví stávající zeleň a vybuduje dopravní značení. Součástí rekonstrukce je také oprava mostu. Stavební práce by měly začít ještě v první polovině roku 2021, firma pak bude mít podle smlouvy šest měsíců na dokončení díla.  

Na letošek má Liberecký kraj na rekonstrukce a opravy silnic zhruba o čtvrt miliardy méně než v loňském roce. Kromě 201 milionů korun z vlastního rozpočtu a státní dotace ve výši 150 milionů má kraj také peníze z evropských fondů, a to zhruba 350 milionů korun. V loňském roce kraj vynaložil na rekonstrukce silnic 928 milionů korun včetně státních a evropských dotací. Od roku 2006 do letoška uvolnil kraj na údržbu svých silnic 4.692.518.000 korun. Do oprav a rekonstrukcí včetně státních a evropských dotací putovalo za tutéž dobu 9.071.583.000 korun.

Mezi projekty, které se podaří díky státním finančním prostředkům dokončit, patří například rekonstrukce silnice v Roztokách u Jilemnice, z České Lípy na Kozly či oprava mostu přes potok Cedron nebo řeku Jizeru v Poniklé.  

Za evropské peníze kraj zrekonstruuje například silnici II/292 z Benešova u Semil po křižovatku se státní silnicí I/14 či silnici III/27246 v Křižanech. Dokončit by kraj měl kupříkladu stavbu obchvatu Zákup nebo opravu silnice II/262 Česká Lípa – Dobranov.

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419