Na Českolipsku od prosince vyjedou vlaky Die Länderbahn, Liberecký kraj dokončuje generační obměnu vozidel na páteřních linkách

• 05. 11. 2021 13:21

Liberecký kraj podepsal nový kontrakt se společností Die Länderbahn, která od 12. prosince letošního roku na Českolipsku zabezpečí vlakové spojení. Jedná se konkrétně o trasu L4 Mladá Boleslav město – Česká Lípa – Rumburk. O rok později by měl německý dopravce vyjet také na lince L2 Liberec – Česká Lípa – Děčín.

„Liberecký kraj se snaží postupně zlepšovat a modernizovat vlaková spojení v regionu. Na neelektrizovaných linkách již ve většině provozujeme vozidla nízkopodlažní koncepce, která se v části regionu objevují od roku 2009. V roce 2011 jsme dokonce nasadili nová vozidla Stadler RegioShuttle RS-1 na Frýdlantsku a Tanvaldsku. Modernizace vlaků pokračovala na tratích z Liberce do Hrádku nad Nisou či do Děčína a Semil. Podpisem smlouvy s německým dopravcem jsme v podstatě generační obnovu vozidel dokončili na všech páteřních regionálních linkách, za které je Liberecký kraj zodpovědný,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Podle dohody se Středočeským a Ústeckým krajem spravuje Liberecký kraj linku L4 Mladá Boleslav město – Česká Lípa – Rumburk a od prosince 2022 bude zajišťovat též linku L2 Liberec – Česká Lípa – Děčín.

„Nově vybraný dopravce bude jezdit za 169,77 korun na kilometr. Při desetiletém trvání kontraktu tak může úspora dosáhnout řádově až stovek milionů korun oproti některým konkurenčním nabídkám,“ vysvětlil Jan Sviták, statuární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

„Od 1. listopadu jsme začali se školeními pro strojvedoucí i průvodčí tak, aby na začátek provozu byli všichni dostatečně připraveni. Po několika setkáních s našimi novými kolegyněmi a kolegy také věřím, že jsme pro linku L4 postavili silný a spolehlivý tým,“ dodal Michal Barták, jednatel společnosti Die Länderbahn.

Vyjma dvou moderních klimatizovaných vozidel Pesa Link II, cestujícím známým jako „RegioShark“, nyní jezdí na linkách L2 a L4 starší motorové vozy řady 843, přezdívané díky svému tvaru Rakev.

Modernizovaná vozidla Die Länderbahn přinesou cestujícím na Českolipské železnici řadu výhod: svou nízkopodlažností u moderních nástupišť zlepší přístupnost pro osoby se zhoršenou schopností pohybu včetně rodin s dětmi a cestujících se zavazadly. Vyšší kapacita a široké dveře se dobře uplatní zejména v turistické sezóně. Vyšší výkon a dynamika vozů umožní přesnější dodržování jízdních řádů, což by mělo v České Lípě zlepšit spolehlivost přestupů na navazující spoje.